Wordpress kurulum rehberi

Admin

----
Yönetici
Yönetim
Reaction score
2
Her alan da, her web site sahibinin imdadına yetişen Wordpress, sınırsız işlevselliğin yanında oldukça fazla kolaylığı da bizlere getiriyor. Wordpress, ücretsiz ve açık kaynaklı, temelinde bir blog yazılımı olmasına rağmen hangi alanda olursa olsun site kuracak kişi ve kurumların ihtiyaçlarını karşılaya bilecek düzeyde.

Bizde bu başlıkta oldukça kolay olan Wordpress blog yazılımının kurulumunun anlatımını yapacağız. Kurulum oldukça basit ve nettir. Kurulum işlemine başlamadan önce küçük bir ön hazırlık yapalım.

Kurulumdan önce

Öncelikle alan adınız (domain), web sitenizin barınacağı sağlayıcıya (hosting) yönlendirilmiş ve ulaşılabilir halde olması gerekmekte. Bir sonraki işlem ise barındırma (hosting) hesabınızda Wordpress kurulumu için gereken bir veritabanı (DB) oluşturulmuş olması gerekiyor. Eğer yoksa, hosting yönetim panelinizde "Veritabanı" yada "Database" bölümünü bularak bir veri tabanı oluşturmanız ve bu veritabanının adını, kullanıcı adını ve parolasını kolay ulaşabileceğiniz şekilde bir metin belgesine kopyalayın.

Kurulum esnasında sizden bu bilgiler istenecektir. Başka bir husus ise yine hosting yönetim panelinizden ulaşabileceğiniz FTP bilgileri (host,kullanıcı adı, şifre) gerekmektedir. Bu bilgiler ile Wordpress kurulum ve kaynak dosyalarını barındırma hesabımıza yükleyeceğiz.

Bir diğer nokta tr.wordpress.org adresine giderek Wordpress'in en güncel sürümünü .zip dosyası biçiminde bilgisayarınıza indirin. Ardından filezilla-project.org adresine giderek "FileZilla Client" programını indirin ve bilgisayarınıza yükleyin. Şimdi gereken her şey hazırsa kurulama başlayabiliriz.

Kuruluma başlarken

Bilgisayarımıza yüklediğimiz FileZilla programını açıyoruz ve daha önceden not ettiğimiz FTP bilgilerimizi ilgili yerlere doldurarak bağlanıyoruz. Ardından .zip dosyası biçiminde indirdiğimiz Wordpress Zip dosyasını açıyoruz içerisinde "wordpress" adında bir klasör olacak bu klasörü de açıyor ve içerisindeki her şeyi seçip FileZilla programının üzerine atıyoruz. Artık dosya yükleme işlemi başladı, bu işlem ağ durumunuza ve bilgisayarınıza göre 5-10 dk kadar sürebilir.

Wordpress kurulumu

Tüm dosyaları FTP ile gönderdiğimize göre artık web tarayıcınızın adres satırınıza alan adınızı (domain) yazıp sitenize giriş yapabilirsiniz. Açılan pencerede isterseniz ön bilgilendirmeyi okuduktan sonra "Başlayalım" butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada daha önceden not ettiğimiz veritabanı adı, veritabanı kullanıcısı ve parola bilgilerini dolduruyoruz. Diğer alanları değiştirmeniz gerekmez normal koşullarda. "Gönder" butonuna basıp sonraki sayfaya ilerliyoruz.

Veritabanı bağlantısı sorunsuz bir şekilde kurulduysa "Kurulumu Çalıştır" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Ardından web sitemizin ve bizim kullanacağımız bilgiler isteniyor. İlgili alanları kendimize uygun doldurup "Wordpress'i Kur" butonuna basıyoruz.

Artık web sitemiz hazır. Şimdi oluşturduğumuz yönetici hesap bilgileri ile sitemizin yönetim paneline giriş yapabilir ve istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Son düzenleme: